O NÁS

Naší hlavní činností je výroba zinkových odlitků technologií tlakového lití. Vyrábíme odlitky o hmotnosti od 5 gramů do 750 gramů a to pod tlakem od 5 tun do 80 tun. Dokážeme realizovat jak menší série výrobků v řádech tisíce kusů, tak velkosériové dodávky pro nadnárodní společnosti.

Jsme firma s rodinným typem řízení a klademe maximální důraz na spokojenost zákazníka, flexibilitu, kvalitu a zároveň otevřenou a přímou komunikaci při řešení požadavků a potřeb klientů.

Veškeré výrobní procesy podléhají normám dle certifikace ISO 9001:2016 a ISO 14001:2016.


STRATEGICKÉ MILNÍKY NAŠÍ SPOLEČNOSTI 

Pan Erich Gräther zakládá v roce 1991 společnost GRÄTHER-DRUCKGUSS, zúročuje tím své vzdělání a vyučení v oboru nástrojař, jakožto i dlouholeté zkušenosti konstruktéra licích forem. Výrobu začíná v pronajatých výrobních prostorách v Donaueschingenu. Společnost díky technickým i obchodním dovednostem pana Gräthera stabilně roste a v roce 1996 se stěhuje do nové výrobní haly v Hüfingenu. Jako reakce na zvýšenou odběratelskou poptávku a zároveň snaha o zachování konkurenceschopnosti byla v roce 2000 započata výstavba nové provozní haly ve Vodňanech a tím započalo i budování a utváření nového směru v budoucím vývoji společnosti.

 • 1991 - Založení společnosti panem Erichem Grätherem
 • 1995 - Rodina současné majitelky paní Ivety Boskov zahajuje svou spolupráci s firmou Gräther
 • 1996 - Stěhování se do větších prostor v bádenském Hüfingenu
 • 2000 - Paní Boskov se stává jednatelkou nově založené české dceřiné společnosti Gräther-Tlakové lití s.r.o., pracuje na projektu výstavby nové výrobní haly na vlastních pozemcích, tento projekt je ukončen v prosinci 2002.
 • 2006 - Výrobní plocha ve Vodňanech se rozšiřuje přístavbou nové haly pro separaci.
 • 2008 - Paní Boskov s rodinou odkupuje od pana Gräthera obchodní podíl německé jakožto i české pobočky společnosti
 • 2014- Výstavba nové skladovací a montážní haly v ČR o rozloze cca. 1000 m2
 • 2016 - Přesun kompletního výrobního programu a technologií do České republiky, uzavření německé pobočky v Hüfingenu.
 • 2017 - Nová korporátní struktura a nové obchodní jméno GD Druckguss
 • 2021 - Nákup pozemku pro výstavbu dalších technologických provozů a rozvoj společnosti
 • 2022 - Příprava realizace přístavby provozních prostor ve stávajícím areálu v ul. Radomilická (plánované zahájení výstavby v I. kvartálu 2023)

Ve společnosti ve stávající obchodní a výrobní struktuře dnes pracuje 40 zaměstnanců. Prioritou zůstává naplňování cílů dodržení standardu kvality, flexibility a tím trvalé spokojenosti zákazníka.


SOCIÁLNÍ PROJEKTY

Římovský běh

V rámci pravidelných charitativních aktivit jsme se rozhodli podpořit 5. ročník benefiční akce Římovský běh pro úsměv konaný 15. 6. 2019.

Tentokrát jsme akci podpořili nejen finančním darem, ale zároveň vytvořili tým kolegů, se kterými jsme v Římově společně běželi pro úsměv dětí, kterým osud do života nadělil nejednu překážku. V tento jubilejní ročník konkrétně pro šestnáctiletou Báru Sedláčkovou, šestiletou Karolínku z Borotína a čtyřletého Martínka ze Střížova. Výtěžek z celého sportovního odpoledne pomohl dětem alespoň částečně v jejich odhodlání zlepšit svůj život. Velký dík rozhodně patří i nadšeným organizátorům tohoto projektu.

Dne 4. 9. 2021 se uskutečnil 6. ročník charitativního Římovského běhu pro úsměv, který naše společnost podpořila nejenom sponzorským darem, ale zároveň se ho i aktivně účastnila.

Jednalo se o rekordní ročník nejenom co do počtu přihlášených závodníků, kterých se na startu sešlo přes 400, ale především se díky sponzorům, běžcům a návštěvníkům podařilo vybrat rekordních 330.000 Kč. O finanční podporu se podělila rodina devítileté Anežky ze Zlivi, u které byla diagnostikována vzácná genetická porucha omezující hybnost, a neziskové organizace Modrá pomněnka, která poskytuje psychosociální pomoc a poradenství rodinám nevyléčitelně nemocných pacientů.

Charitativní Římovský běh pro úsměv, který se pro nás stal již takovou srdeční záležitostí, jsme samozřejmě nemohli vynechat ani v roce 2022. Kromě finanční podpory jsme se do této benefiční akce zapojili aktivně opět i jako běžci. Sedmý ročník, který se konal 18. 6. 2022, s sebou přinesl nový rekord ve vybrané částce, která činila více jak 400.000 Kč. Výtěžek z tohoto ročníku poputoval konkrétně Adélce Kačenové, Adélce Křiváčkové a dále centru Arpida. Velké díky patří jak návštěvníkům, nadšeným běžcům, tak samozřejmě všem sponzorům. 

Stejně jako v loňském roce, jsme se také letos vypravili směr Římov, kde se 10. 6. 2023 konal již 8. ročník projektu "Římovský běh pro úsměv". Vybraná částka 450. 000 Kč byla rozdělena mezi rodiny Vilémka Slabihoudka a Ríšy Milera a dále Spolek Haima. Každý rok putují vybrané peníze nejen k nemocným dětem ale i organizacím, které mají za úkol těmto dětem být v jejich životech nápomocné. Zmiňovaný Spolek Haima na bázi dobrovolnosti sdružuje občany k aktivní pomoci dětem s onemocněním krvetvorby nebo s hematoonkologickým onemocněním. I tento rok jsme se na akci nepodíleli pouze finančně, ale díky naším kolegům navíc i aktivní účastí v samotném běžeckém závodu. Čtyři z našich kolegů utvořili štafetový tým na 7 km dlouhé trase a doběhli si za tým "GD Druckguss" pro úctyhodné 1. místo. Děkujeme. A zase za rok! 

V sobotu 8. 6. 2024 se nedaleko Českých Budějovic již tradičně konal dobročinný "Římovský běh pro úsměv". My jsme přípravy na 9. ročník nepodcenili a přijeli jsme tuto charitativní akci podpořit v rekordním počtu téměř 30 lidí. Naše letošní výprava byla poskládaná nejen ze zaměstnanců, ale i některých rodinných příslušníků. A úplně všichni se registrovali do běžeckého závodu. Rekord padl i v celkovém výtěžku této akce, činil přes 450.000 Kč a byl rozdělen mezi handicapované děti a organizaci, jež je součástí životů právě handicapovaných lidí. V letošním roce se o vybranou sumu podělila rodina Emičky Kučerové, rodina Lukáška Horáka a organizace Helppes. Máme radost, že jsme podíleli nejen finančně, ale také zmiňovanou aktivní účastí v místních závodech. Běželi jsme hlavně pro úsměv, ale odvezli jsme si i prvenství a krásné zážitky. Tři kolegové a jedna kolegyně totiž zvítězili ve štafetovém běhu čtyřčlenných týmů. Přičemž si tato kolegyně doběhla navíc ještě pro celkově 3. místo v kategorii žen. Děkujeme všem zúčastněným a budeme se těšit opět v roce 2025!

Bára Sedláčková

V létě 2021 nás navštívila spolu s maminkou Bára Sedláčková, nadaná handicapovaná umělkyně, se kterou jsme se seznámili v roce 2019 při konání 5. ročníku Římovského běhu pro úsměv. Bářinu tvorbu pravidelně sledujeme a podporujeme.

Bára maluje ústy, protože její nohy a ruce ochromila před dvanácti lety nemoc a upoutala ji na invalidní vozík. Aby se mohla nějak tvořivě projevit, vypilovala si postupně svůj vlastní výtvarný styl Pusopis a její obrázky mají takový úspěch, že od roku 2013 měla už jedenáct samostatných výstav po celé republice. (více na www.pusopis.cz)

Bářin příběh, její odvaha a bojovnost nás zaujali natolik, že jsme se po dalším setkání s ní a její maminkou domluvili na pravidelné finanční podpoře, která by měla Báře a její rodině pomoci usnadnit každodenní život.

Podpora vodňanské knihovny

V roce 2020 jsme se finančně podíleli na renovaci dětského oddělení místní vodňanské knihovny. V knihovně tak přibyla závěsná křesla a senzomotorické podložky, malým čtenářům přejeme spoustu úžasných zážitků při objevování knižního světa fantazie, dobrodružství a zábavy.

Tu stejnou knihovnu, nově s názvem Knihovna Gelasta Vodňanského jsme podpořili též i v roce 2022, a to v rámci projektu realizace nové podoby dvorku, který bude díky přestavbě bezpochyby důstojným prostorem pro různá setkávání či kulturní akce nejen s knihovnou spojenými. Sponzorským darem jsme podpořili konkrétně 2. etapu projektu "Pomozte nám dokončit dvorek U Koníčka". Velice nás těší, že se můžeme podílet na vzniku tohoto do budoucna velmi zajímavého místa.